Kolik se má platit do „fondu oprav“?

posted in: AKTUALITY | 0

Každý dům nazývá dlouhodobé zálohy na opravy domu – příspěvky na správu domu a pozemku jinak. Nejběžnější vžitý název je „fond oprav“.

Zákonem není stanovena žádná minimální výše příspěvku do tzv. “fondu oprav”, ale obecně lze říci, že čím horší bude technický stav domu, tím vyšší bude výše příspěvku na dlouhodobé zálohy na opravy domu.

Každý vlastník jednotky je spoluvlastníkem celé nemovitosti a tudíž je v jeho zájmu co možná nejlépe svou nemovitost opravovat a zhodnocovat. Na velké opravy a investice, které jsou plánované, by měl mít dům dostatečné finanční prostředky, tak aby nemusel řešit nedostatek finančních prostředků úvěrem.

U námi spravovaných domů jsou příspěvky do “fondu oprav” opravdu různé. Částka pohybuje v průměru kole 17 Kč na m2 podlahové plochy. Záleží velice na technickém stavu domu a plánu oprav, jakožto i dlouhodobých. Příspěvek do fondu oprav tedy může být od 10 Kč – 45 Kč za m2 podlahové plochy (tj. dle podílu uvedeném na Katastrálním úřadě).

O změnách ve výši příspěvku na správu domu a pozemku (fondu oprav) rozhoduje u společenství vlastníků jednotek jeho nejvyšší orgán, tedy členská schůze a to kvorem dle přijatých stanov.

Každý vlastník jednotky přispívá   správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech domu (pokud není stanovami určeno jinak). Tedy podíl zaznamenaný v prohlášení vlastníka a veřejném rejstříku.

Rádi pro Vás zajistíme kompletní funkci předsedy Vašeho SVJ.

Napište nám na svjpredseda@svjpredseda.cz nebo zavolejte na 775 114 609.

V případě dalších otázek můžete využít individuální konzultační poradenství. Bližší informace naleznete na https://seminareprozivot.cz/poradenstvi-konzultace/


Chcete kvalitní vedení domu?

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účel vyřízení poptávky